כל מה שרציתם לדעת על משקפי מולטיפוקל

כל מה שרציתם לדעת על משקפי מולטיפוקל

מה זה מולטיפוקל?

עדשת המולטיפוקל, היא עדשה בעלת מספר מוקדי ראייה, הנותנת פתרון אופטי אידיאלי לכל טווחי הראייה: קרוב, רחוק ואזור ביניים.
עדשת מולטיפוקל מחליפה את הצורך במספר זוגות משקפיים. במקום להשתמש בזוג אחד למרחק, השני לקריאה, והשלישי למחשב,
משתמשים בזוג משקפי מולטיפוקל המכילים את כל המרשמים לכל טווח המרחקים.

כל טווחי הראייה בעדשה אחת

עדשת מולטיפוקל הינה עדשה בעלת מספר מוקדי ראייה, הנותנת פתרון אופטי אידיאלי לכל טווחי הראייה בעדשה אחת ובכך מורידה את הצורך לזוגות משקפיים נוספים למרחקי הראייה השונים.
העדשה מדמה ראייה טבעית של אדם שלא זקוק למשקפיים ומתקנת בהתאם למרשם את הראייה.
בנוסף, העדשה מונעת מאמץ ועייפות של העיניים וכאבי ראש הנגרמים במקרה של שימוש במספר זוגות משקפיים נפרדים אותם מרכיבים ומסירים לסירוגין.

מדוע אנחנו זקוקים לעדשות מולטיפוקל ?

במשך השנים עובר הגוף שינויים פיזיולוגיים המשפיעים גם על איכות הראייה, בתהליך הנקרא פרסביופיה- PRESBYOPIA , העין מאבדת את היכולת להתמקד בעצמים קרובים,
דבר הגורם לטשטוש ראייה בטווח הקרוב: בקריאה, השחלת חוט למחט, קריאת צג הטלפון הנייד, ובטווח הבינוני בעבודה בסביבת משרדית- מול מחשב.
מצב זה מצריך משקפיים לקרוב הממקדות את הראייה רק למרחק אליו הותאמו.
במצבים בהם צריך פתרון אופטי למספר טווחים ומרחקים, כגון עבודה משרדית עם חומר קריאה ועבודה מול המחשב,
או במצב בו הלקוח מרכיב משקפיים למרחק אבל צריך גם משקפי קריאה, קיים צורך בהתאמת עדשת מולטיפקל.
לרוב, אנשים יזדקקו לעדשות מולטיפוקל החל מטווח הגילאים 42-45, טווח גילאים בו מתחיל טשטוש בטווח הראייה הקרוב.

מהו ההבדל בין עדשת המולטיפוקל לעדשת הביפוקל?

בשימוש בעדשת הביפוקל הלקוח מקבל פתרון אופטי לשני מרחקים בלבד, לקריאה וממרחק של 2 מטר והלאה. ממרחק של 40 ס"מ עד ל-2 מטר, הראיה תהיה הרבה פחות חדה.
במולטיפוקל לעומת זאת ניתן לראות לכל המרחקים. בנוסף, עדשות המולטיפוקל אסתטיות ומחמיאות לכל משתמש, היות ואין קו הפרדה בולט ולא מחמיא כמו בביפוקל.

האם צריך לבחור מסגרת מיוחדת לעדשות המולטיפוקל?

כיום אנו יכולים להיות יותר חופשיים בעיצוב ובסגנון. ניתן לבחור במסגרת ברגים ובמסגרת קטנה.
בחירת המסגרת דורשת מומחיות ויש לה השפעה מסוימת על איכות הראייה, לכן חשוב לבחור באופטומטריסט מקצועי.

האם כולם יכולים להסתגל לעדשת המולטיפוקל?

ברוב המקרים כן, אך הדבר תלוי במספר גורמים: איכות העדשה, איכות הבדיקה, התאמת המסגרת ורצונו של הלקוח להסתגל לעדשה המתקדמת.
כיום, בהתאמה נכונה כולם מצליחים להסתגל לעדשות המולטיפוקל. חשוב לזכור שאנו רואים על ידי המוח ולא עם העין,
דבר שמסביר את ההבדלים הגדולים בין אנשים וביכולתם להסתגל לעדשה .
יש מעט מאוד מקרים של אי התאמה למולטיפוקל שנובעים בד"כ מבעיות תפקוד דו עיניות או פתולוגיות. מקרים אלו יאובחנו ע"י האופטומטריסט בזמן הבדיקה.

אז למה בעצם לא כולם עוברים לעדשות מולטיפוקל?

בעבר, לא היו העדשות באיכות גבוהה ולכן רבים לא הצליחו להסתגל אליהן. בעקבות כך יצא שם לא טוב לעדשות אלו. כיום הטכנולוגיה משופרת ומותאמת לצרכי הראיה המשתנים.
קיימות עדיין בשוק אמונות שונות לגבי מוצר זה והמידע לגביו לא תמיד אמין ומקצועי. בנוסף, קיים חוסר מודעות לסוג עדשות זה, היכול לשפר את איכות הראייה ואיכות החיים!

עדשות מולטיפוקל – טיפים לרכישה נכונה          

1. חשוב מאוד להזמין את המשקפיים רק אצל אופטומטריסט מוסמך ומקצועי המיומן בהתאמת עדשות מולטיפוקל.

2. יש לבדוק כי המקום בו אתם רוכשים את משקפי הראייה בעל ניסיון ויש לו את הציוד על מנת לבצע את הבדיקה בצורה היסודית והמדויקת ביותר.

3. יש לציין בפני האופטומטריסט אשר מבצע את הבדיקה את צרכי הראייה המדויקים. כל אחד זקוק לתיקון בכיווני מבט ובמרחקים שונים.
   למשל - מרצה בכיתה ירצה גם להביט מעלה ולראות את הלוח הקרוב אליו וגם להישיר מבט ולראות את התלמידים בקצה הכיתה, ואילו רואה חשבון יזדקק לאזור קריאה ומחשב רחבים יותר ופחות אזור למרחק.

4. בחרו את מסגרת המשקפיים לפני בדיקת הראייה. התאמת העדשות במסגרת עשויה להשתנות בהתאם  לצורה בה יושבת המסגרת על הפנים שלכם.

5. חשוב מאוד לרכוש עדשות מולטיפוקל מתקדמות שיאפשרו הסתגלות מהירה , שיאפשרו מעברים קלים בין המוקדים ושדה ראייה רחב וכמובן שהעדשות תהיינה דקות ואסטטיות

6. היה לכם בעבר מולטיפוקל? ציינו זאת בפני האופטומטריסט. ניסיון העבר ילמד אותו הרבה על השימוש העתידי.

7. מדדו את המשקפיים המוכנים בנוכחות האופטומטריסט. הוא ידריך אתכם בשימוש נכון המתאים לצרכים הספציפיים שלכם לכל כיוון מבט, וההסתגלות למשקפיים תהיה קלה ומהירה.

8. לא כולם מסתגלים באופן מידי למולטיפוקל. ישנם אנשים שזמן ההסתגלות יערך מספר שעות ויש כאלה שידרשו למספר שבועות. כדי שההסתגלות תהיה מהירה יותר כדאי להרבות בהרכבת המשקפיים בימים הראשונים.

9. במידה ומתעוררת בעיה כלשהי חשוב לחזור לחנות ולשוחח עם האופטומטריסט. לעיתים יש צורך לכוון את המשקפיים על הפנים, לקבל הסבר נוסף על שימוש נכון במשקפיים שעוזר משמעותית להסתגלות מהירה ולשביעות רצון מהעדשה.

לרשימת הסניפים וקביעת תור לאופטומטריסט באופטיקנה הקליקו כאן