מולטיפוקל- על הבדיקה והאופטומטריסט וחשיבות איש המקצוע

מולטיפוקל- על הבדיקה והאופטומטריסט וחשיבות איש המקצוע

אחרי שתקראו את הכתבה הזאת תבינו למה אתם ממש, אבל ממש חייבים לעשות בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מקצועי לפני שקונים משקפיים

משקפי מולטיפוקל עושים רק אצל אופטומטריסט מומחה

אופטומטריה הוא מקצוע פרא-רפואי ונלמד במוסדות להשכלה גבוהה במשך 4 שנים. בנוסף ללימודים אקדמיים האופטומטריסט נדרש בסטאז', ולאחר מכן לעמוד במבחני רישוי מעשיים ועיוניים על מנת לקבל את ההסמכה.

האופטומטריסט יודע לזהות ליקויי ראייה רבים- לאבחן אותם בצורה מדויקת ולתת פתרונות למגוון בעיות כגון מיופיה (בעיות ראייה לטווח הרחוק– טלוויזיה, נהיגה), היפרופיה (בעיות ראייה לטווח הקצר- דוגמת קריאה),
אסטיגמציה (הפרש ברדיוסי הקימור של הקרנית או העדשה שגורמים לטשטוש וחוסר מיקוד- צילינדר). בנוסף האופטומטריסט מאבחן בעיות של עין עצלה, פזילה ומטווה טיפול מתאים.

בין פתרונות הרבים שעומדים לרשות האופטומטריסטים קיימות עדשות מולטיפוקל שמשמשות לראייה רב מוקדית. עדשות מולטיפוקל הינן עדשות מותאמות אישית לצורכי הלקוח, לבעיות הראיה הספציפיות שלו ולסגנון החיים שלו.
על כן התאמת משקפי מולטיפוקל רצוי לעשות רק אצל אופטימטריסט מקצועי שידע לעשות התאמה מושלמת של העדשות. פתרון לא מדויק עלול להזיק לעין בתווך הרחוק.

מה זה מולטיפוקל?

עדשת מולטיפוקל הינה עדשה בעלת מספר מוקדי ראייה, הנותנת פתרון אופטי אידיאלי לכל טווחי הראייה בעדשה אחת ובכך מורידה את הצורך לזוגות משקפיים נוספים למרחקי הראייה השונים.
העדשה מדמה ראייה טבעית של אדם שלא זקוק למשקפיים ומתקנת בהתאם למרשם את הראייה.
בנוסף, העדשה מונעת מאמץ ועייפות של העיניים וכאבי ראש הנגרמים במקרה של שימוש במספר זוגות משקפיים נפרדים אותם מרכיבים ומסירים לסירוגין.

מדוע אנחנו זקוקים לעדשות מולטיפוקל?

במשך השנים עובר הגוף שינויים פיזיולוגיים המשפיעים גם על איכות הראייה, בתהליך הנקרא פרסביופיה- PRESBYOPIA, העין מאבדת את היכולת להתמקד בעצמים קרובים,
דבר הגורם לטשטוש ראייה בטווח הקרוב: בקריאה, קריאת צג הטלפון הנייד, ובטווח הבינוני בעבודה בסביבת משרדית- מול מחשב. מצב זה מצריך משקפיים לקרוב הממקדות את הראייה רק למרחק אליו הותאמו.
במצבים בהם צריך פתרון אופטי למספר טווחים ומרחקים, כגון עבודה משרדית עם חומר קריאה ועבודה מול המחשב, או במצב בו הלקוח מרכיב משקפיים למרחק אבל צריך גם משקפי קריאה, קיים צורך בהתאמת עדשת מולטיפוקל.
לרוב, אנשים יזדקקו לעדשות מולטיפוקל החל מטווח הגילאים 42-45, טווח גילאים בו מתחיל טשטוש בטווח הראייה הקרוב.

עדשות מולטיפוקל – טיפים לרכישה נכונה:

1. חשוב מאוד להזמין את המשקפיים רק אצל אופטומטריסט מקצועי המיומן בהתאמת עדשות מולטיפוקל.

2. יש לבדוק כי המקום בו אתם רוכשים את משקפי הראייה בעל ניסיון בהתאמת מולטיפוקל ויש לו את הציוד על מנת לבצע את הבדיקה בצורה היסודית והמדויקת ביותר.

3. יש לציין בפני האופטומטריסט אשר מבצע את הבדיקה את צרכי הראייה המדויקים. כל אחד זקוק לתיקון בכיווני מבט ובמרחקים שונים.
למשל - מרצה בכיתה ירצה גם להביט מעלה ולראות את הלוח הקרוב אליו וגם להישיר מבט ולראות את התלמידים בקצה הכיתה, ואילו רואה חשבון יזדקק לאזור קריאה ומחשב רחבים יותר ופחות אזור למרחק.

4. בחרו את מסגרת המשקפיים לפני בדיקת הראייה. התאמת העדשות במסגרת עשויה להשתנות בהתאם לצורה בה יושבת המסגרת על הפנים שלכם.

5. חשוב מאוד לרכוש עדשות מולטיפוקל מתקדמות שיאפשרו הסתגלות מהירה , שיאפשרו מעברים קלים בין המוקדים ושדה ראייה רחב וכמובן שהעדשות תהיינה דקות ואסטטיות.

6. מדדו את המשקפיים המוכנים בנוכחות האופטומטריסט. הוא ידריך אתכם בשימוש נכון המתאים לצרכים הספציפיים שלכם לכל כיוון מבט, וההסתגלות למשקפיים תהיה קלה ומהירה.

7. לא כולם מסתגלים באופן מידי למולטיפוקל. ישנם אנשים שזמן ההסתגלות יערך מספר שעות ויש כאלה שידרשו למספר שבועות. כדי שההסתגלות תהיה מהירה יותר כדאי להרבות בהרכבת המשקפיים בימים הראשונים.

8. במידה ומתעוררת בעיה כלשהי חשוב לחזור לחנות ולשוחח עם האופטומטריסט. לעיתים יש צורך לכוון את המשקפיים על הפנים, לקבל הסבר נוסף על שימוש נכון במשקפיים שעוזר משמעותית להסתגלות מהירה ולשביעות רצון מהעדשה.

9. הולכים לעשות את משקפי המולטיפוקל הראשונות שלכם? מומלץ לעשות משקפי פורטיפוקל, עם עדשות SmartZoom המתקדמות מבית סייקו גרמניה אשר נועדו בדיוק לאלו שעושים את משקפי המולטיפוקל הראשונים שלהם, המאפשרות הסתגלות מהירה ונוחות ממש מהרגע הראשון.