בלי אופטומטריסט לא קונים משקפיים

בלי אופטומטריסט לא קונים משקפיים

מיהו האופטומטריסט?
אופטומטריה הוא מקצוע פרא-רפואי ונלמד במוסדות להשכלה גבוהה במשך 4 שנים.
בנוסף ללימודים האקדמיים האופטומטריסט נדרש בסטאג' ושנתיים התמחות, ולאחר מכן לעמוד במבחני רישוי מעשיים ועיוניים על מנת לקבל את הההסמכה.


תפקיד האופטמטריסט: 
בדיקות ראייה - האופטומטריסטט יודע לזהות ליקוי ראייה רבים- לאבחן אותם בצורה מדוייקת ולתת פתרונות למגוון בעיות כגון מיופיה (בעיות ראייה לטווח הרחוק– טלויזיה, נהיגה),
היפרופיה (בעיות ראייה לטווח הקצר- דוגמת קריאה), אסטיגמציה (הפרש ברדיוסי הקימור של הקרנית או העדשה שגורמים לטשטוש וחוסר מיקוד-"צילינדר").
בנוסף האופטמרטיסט מאבחן בעיות של עין עצלה, פזילה ומטווה טיפול מתאים.

אבחון מוקדם של בעיות עיניים - בהרבה מאוד מקרים האופטמטריסט מזהה בעיות רפואיות ופתולגיות ואף עשוי להציל את הראייה של הלקוח תודות לאבחון הראשוני והפנייתו לרופא בהתאם.
בדיקת העין באמצעות מכשירי הבדיקה המתקדמים דוגמת טונומטר- מכשיר למדידת לחץ תוך עיני המאפשר לזהות התפתחות גלאוקומה- מחלה כרונית הפוגעת בעצב הראייה וגורמת לעיוורון,
במידה והיא לא מטופלת בזמן, או זיהוי של לחץ תוך עייני אקוטי המצריך הבהלת החולה לבית החולים לטיפול מיידי להצלת עצב הראייה.

כיצד מתבצעת בדיקת הראייה?
בדיקת הראייה נעזרת במכשור אבל נשענת בעיקר על התשאול והידע של האופוטמטריסט.
בנוסף לבדיקת חדות הראייה, כוללת הבדיקה גם אבחון ראשוני של בריאות העין, בדיקה מבנית של המערכת העצבית והשרירית.
התאמת המשקפיים מושתת רבות על שיקול דעתו המקצועי של האופטומריסט, המתאים את המרשם לצרכים של הלקוח,
התאמת המסגרת הנכונה ולעתים יתאים משקפיים עם מספרים שונים ממה שהתקבלו בבדיקה בהתאם לכל מקרה כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר והמתאים ביותר עבור הלקוח.

יש דברים שלא עושים
מכשיר ה-LENSOMETER, בודק את המספר הקיים במשקפיים קיימים. השימוש במכשיר זה בעת בדיקת העיניים, עוזר בתהליך האבחון של האופטומטריסט לקביעת המרשם הסופי.
ישנם מקומות בהם משתמשים במכשיר זה בלבד על ידי שכפול מספר קיים כדי לעשות משקפיים משקפיים חדשים,
תהליך זה יכול להיות מסוכן ובארה"ב השימוש בו לשכפול משקפיים ללא בדיקה אינו חוקי.
המדידה באמצעות המכשיר יכולה לגרום לשינוי ועיוות בהוצאת המרשם מהמשקפיים הקיימים, כגון מדידת המרחק האופטי מול האישון (PD). טעות זו יכולה לגרום לכפילות ראייה, סחרחרות, כאבי ראש וראייה לקוייה.
במקרים מקרים בהם יש צילנדרים או מספרים גבוהים- המכשיר עשוי להוציא מרשם שגוי. כמו כן, גם שריטות או פגמים בלתי נראים על העדשה משבשים גם הם את תוצאות המכשיר ועשויים להוציא מרשם לא נכון.


תנו כבוד לעיניים שלכם. בלי אופטומטריסט לא קונים משקפיים.